Les: Offline

Gescheiden door oorlog en honger

Tijdens de winter van 1944/1945, de ‘Hongerwinter’, werden via ‘kinderuitzendingen’ 50.000 jonge kinderen tijdelijk ondergebracht in pleeggezinnen. Dit aspect van WOII is niet algemeen bekend en krijgt in de lesmethoden geschiedenis tot nog toe weinig aandacht. Offline laat de Hongerwinter zien vanuit het perspectief van ouders en kinderen die door honger en oorlog tijdelijk zijn gescheiden. Aan de hand van de persoonlijke verhalen van Cor, Mia,Rinus en Keesje vormen leerlingen zich een beeld van de Hongerwinter en leren ze te werken met historische bronnen. Leerlingen ontdekken dat de thema’s uit Offline van alle tijden zijn. Wat ouders en kinderen in de oorlog in Nederland meemaakten, ondervinden vluchtelingen van vandaag nog dagelijks.

Vakgeschiedenis
TijdvakTijd van wereldoorlogen
Doelgroepleerlingen VO, basisvorming
Tijdsduurdrie lessen van ca. 50 minuten
Groeperingsvorm-

Leerdoelen

Benodigde voorkennis

-

Randvoorwaarden

computers

Beoordeling

-

Lesactiviteiten

Les 1: De documentaire
Voorbereiding     
Bekijk vooraf de documentaire en kopieer voldoende exemplaren van het werkblad (pdf)
Uitvoering
INTRODUCTIE (5-10 minuten):
Introduceer het thema en het doel van de lessenserie. U kunt daarbij starten met een gesprek over de communicatiemogelijkheden die leerlingen nu hebben. Hoe vaak zijn zij online? Welke middelen gebruiken ze? SMS, mobiel, Hyves, Skype. Zie ook het intro bij home.  In 1944/1945 waren de mogelijkheden om contact te onderhouden zeer beperkt. Slechts een enkeling beschikte over een telefoonverbinding. Mensen schreven brieven die vaak pas na weken aankwamen. Een aantal van deze brieven kunnen we nu bekijken in combinatie met ander historisch bronmateriaal, zoals foto's en filmbeelden.
DOCUMENTAIRE (20 minuten):  
Bekijk samen met de leerlingen de documentaire. De context en aanleiding voor kinderuitzendingen komen hierin aan bod. Als voorbeeld wordt verteld over het Babyhuis Prinses Margriet. Dertien baby's werden tijdelijk in Groningen opgevangen, omdat de ouders in Amsterdam niet voldoende eten voor hen hadden. Giel en Nel zaten als kind in het Babyhuis. Ze vertellen over vroeger en lezen brieven van hun ouders voor.
VERWERKINGSOPDRACHT (10-15 minuten)
Laat leerlingen de opdrachten uit het werkblad maken. Bespreek de antwoorden.
Afronding
Vat de belangrijkste conclusies van de les samen.

Les 2: Aan de slag
Voorbereiding     
Lees de opdrachten voor de leerlingen door. Bekijk een aantal bronnen op de site.
Zorg ervoor dat leerlingen in groepjes achter de computer aan het werk kunnen. (reserveer het computerlokaal)
Uitvoering
INTRODUCTIE (5-10 minuten):  
Geef kort aan wat de vorige les is besproken. Deze les gaan leerlingen zelf aan de slag met de bronnen op de site. U kunt kort ingaan op het verschil tussen typen bronnen. In de film, die in les 1 is getoond, hebben de leerlingen Giel en Nel leren kennen. Op de website staan ook verhalen van andere kinderen.
AAN DE SLAG (35 minuten):
Verdeel de klas in groepjes van maximaal drie leerlingen. Geef instructie over de opdrachten. U kunt verschillende verhalen verdelen over de groepen, of leerlingen zelf laten kiezen welke bronnen ze onderzoeken. Laat leerlingen aantekeningen maken tijdens het zoeken naar informatie.
N.B. Leerlingen kunnen reageren op de oude spelling en de spelfouten in de brieven. Niet alle briefschrijvers hadden veel onderwijs gehad, sommige brieven zijn in haast geschreven. Leerlingen kunnen vragen hebben over bepaalde woorden en de context van het gebruik. Onder home is een verklarende begrippenlijst opgenomen.
Afronding: (5-10 minuten)
Bespreek de voortgang en de resultaten. Maak afspraken over de presentaties.
N.B. U kunt nog een extra les besteden aan het voorbereiden en maken van de presentaties. Leerlingen kunnen dit ook als huiswerkopdracht thuis afmaken.

Les 3:Presenteren
Voorbereiding
Stel criteria vast waarop u de presentaties van de leerlingen gaat beoordelen.
Uitvoering
INTRODUCTIE (5 minuten)
Geef aan wat het doel is van de les. Bespreek aan de hand van welke criteria de presentaties worden beoordeeld.
PRESENTATIES (40 minuten)
De groepjes presenteren hun bevindingen met een powerpoint presentatie.
Als u 10 presentaties te veel vindt, kunt u er ook voor kiezen uit elke verhaallijn (Mia, Keesje en Rinus, Pimmetje) een presentatie te laten houden. Deze kunt u dan uitgebreider klassikaal bespreken. De overige groepen leveren hun presentatie in ter beoordeling.
Afronding: (5 minuten)
Herhaal kort de belangrijkste conclusies uit de lessenserie.
Uitwerking extra interviewopdracht
Als u een extra verdieping wilt, kunt u de lessenserie uitbreiden met een interviewopdracht. Bronnen uit de eigen omgeving van leerlingen zorgen ervoor dat het thema nog meer gaat leven. Geef groepjes leerlingen de opdracht iemand te interviewen die geboren is vóór 1935 over de Hongerwinter. Op verschillende sites staan tips beschreven voor het houden van een interview: www.thinkquest.nl.

Bijlagen

Link naar de les

Deze lessenserie is te vinden op: http://www.offline40-45.nl/home.aspx

Terug

officiële versie
inloggen